Napísal: Ivana Repatá Kategória: Reprezentácia
Uverejnené 18. máj 2015 Prečítané: 3713x
Vytlačiť

16439922796 8e2d962830 o-640x516Ženská florbalová reprezentácia si v Nitre vybojovala postup na MS do fínskeho Tampere. Spovedali sme osemnásťročnú reprezentačnú brankárku Karolínu Krištofovú, ktorá nám prezradila svoje florbalové začiatky, začiatky v reprezentácii, či predzápasové rituály (článok uverenil portál Hlasludu.sk)

 

Ako a kedy si sa dostala k florbalu?

K florbalu som sa dostala ešte na základnej škole, vďaka záujmovým krúžkom. Bolo to asi v piatej triede a tento šport bol novinkou na škole, no veľmi rýchlo si našiel záujemcov.

Prečo práve brankárka? Nelákalo ťa skôr strieľať góly?

Zo začiatku som bola kanonierom nášho tím, tipujem, že každý brankár začínal s hokejkou v ruke… No raz prišiel deň, keď nám chýbal brankár, a tak som sa nebojácne rozhodla, že to skúsim.

Venovala si sa, alebo sa venuješ aj iným športom okrem florbalu?

Od mala som robila všelijaké športy a behala po vonku. Začínala som s tenisom a futbalom, no teraz sa aktívne venujem už len florbalu.

Momentálne študuješ na bilingválnom gymnáziu v Trenčíne, už si rozmýšľala, kam povedú tvoje ďalšie kroky?

Sama neviem, prečo som išla práve na bilingválne gymnázium, takže kam sa vyberiem ďalej je záhada aj pre mňa. Veľmi rada by som však odišla do zahraničia, minimálne do Česka a samozrejme, ak by sa dalo, spojila by som to aj s florbalom.

Máš nejakú vysnívanú prácu, ktorou by si sa chcela živiť?

Každého vysnívaná práca je robiť niečo, čo ho baví, alebo ešte lepšie – nerobiť nič a zarábať peniaze. Ja osobne by som sa chcela zamerať na ekológiu a environmentalistiku. Robiť niečo, kde by som bola užitočná a mohla pomôcť.

Na zápasy len v pásikavých ponožkách

Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že schytať dobre mierenú strelu, nie je nič príjemné. Ako to zvládaš ty, nezvyknú sa ťa doma pýtať, od čoho máš zase modriny?

Je pravda, že pri niektorých strelách sa mi až slzy tisnú do očí, no už som si na to zvykla. Modriny na tele až tak často nemám, skôr sú na tom horšie ruky a hlavne prsty. Niekedy chytávam s rukavicami, a niekedy nie. Cez zápas výlučne bez rukavíc, kvôli lepšiemu citu v rukách.

Karolína Krištofová

Brankári majú zväčša nejaké špeciálne rituály či už pred, alebo po zápase. Platí to aj v tvojom prípade?

Klasicky pohladkám každú tyčku a tajne dúfam, že mi nejako pomôžu. Vnútornú sieťku bránky mi „našteluje“ naša bývalá brankárka, dnes už hráčka (Veronika Letková). Cestou na zápas si pustím pár obľúbených pesničiek a na zápas si vždy dávam pásikavé ponožky. Ale nejak extra týmto rituálom neverím.

Kto je tvoj florbalový, resp. športový vzor?

Mojím obľúbencom je Jaromír Jágr. Z florbalu to sú českí reprezentační brankári Tomáš Kafka a Lenka Kubíčková, následne ešte švédsky brankár Patrik Aman.

Hneď v prvej sezóne v ženskej extralige si získala s Pruským titul. Ako si spomínaš na svoje začiatky medzi ženami a na to príjemné zakončenie sezóny?

Na túto sezónu rada spomínam. Síce som bola až brankár číslo dva, ale aj tak som si to užila. V tom roku sme boli jasným favoritom celej súťaže a potvrdili sme to aj vo finálnej sérii, ktorú sme vyhrali 3:1 na zápasy s Nemšovou. Ten rok sme nazývali aj „zlatý“, pretože sa nám podarilo získať titul v juniorskej, dorasteneckej a aj ženskej lige.

Ostatné dve sezóny ste skončili na treťom mieste. Čo rozhodlo o vašom nepostupe do finále? Chýbalo aj to povestné športové šťastíčko?

V oboch prípadoch sme vypadli v semifinále s Nitrou. Minulý rok to bolo napínavejšie – 4:3 na zápasy. Tento rok, aj keď samotné zápasy boli tesné, séria skončila jasným víťazstvom Nitry 3:0. Od sezóny, kedy sme získali titul, sme nespravili žiadny progres, dokonca mám pocit, že sme mierne klesli, zatiaľ čo tímy ako Nitra, či Tvrdošín posledné roky „zamakali“ a výsledky sa dostavili. So šťastím to nemalo nič spoločné.

Karolína Krištofová

Budeš pokračovať vo farbách Pruského aj v nasledujúcej sezóne?

Keďže školu mám ešte 2 roky, tak určite áno. O prestupe v rámci Slovenska nerozmýšľam.

V tíme sa od tejto sezóny stretávaš aj so svojou sestrou. Zvyknete sa tak súrodenecky podpichovať, či už počas zápasu, alebo tréningu?

Zaujímavé je, že počas zápasu sme k sebe milé a navzájom sa podporujeme. K roztržkám a podpichovaniu prichádza až doma. Je pravda, že občas počas tréningu na ňu nakričím, že čo to predvádza, ale samozrejme to myslím len v dobrom.

S nomináciou som počítala

Si úspešnou slovenskou seniorskou reprezentantkou, ale vráťme sa k tvojim reprezentačným začiatkom, a to konkrétne k juniorskému výberu. V máji minulého roku ste obsadili na juniorských MS piate miesto. Aké máš spomienky na tento turnaj?

Na tento turnaj mám krásne spomienky. Vytvorili sme super kolektív a taktiež sme dosiahli úctyhodné miesto, veď sme skončili hneď za florbalovými veľmocami – Švédsko, Fínsko, Česko a Švajčiarsko. Ak by sme mali odohratých toľko spoločných zápasov a tréningov, či podmienky, ako napríklad Česko, myslím si, že by sme pre nich boli vyrovnaným súperom. Je mi ľúto, že to boli moje prvé a zároveň aj posledné juniorské majstrovstvá, ale užila som si ich naplno.

V januári tohto roku oznámil tréner ženskej seniorskej reprezentácie Jaroslav Marks nomináciu na kvalifikačné zápasy o postup na MS 2015. V zozname nechýbalo ani tvoje meno. Počítala si s nomináciou?

S nomináciou som počítala, pretože na posledných zrazoch sme boli vždy len dve brankárky, takže konkurencia nebola veľmi veľká, no aj tak vždy „makáme“ naplno. Myslím si, že spoločne s brankárkou Radkou Mládenkovou nám to klape.

Karolína Krištofová

Tvoja šanca prišla v druhom kvalifikačnom zápase proti výberu Veľkej Británie. Britky ste rozstrieľali 16:0, vychytala si čisté konto. Boli po zápase nejaké oslavy?

Po zápase neboli žiadne veľké oslavy, pretože sme sa museli sústrediť na ostatné zápasy. Za tú nulu na mojom konte som nesmierne vďačná, pretože to bol môj prvý zápas za seniorskú reprezentáciu a takýto výsledok, aj keď samozrejme proti slabšiemu súperovi, veľmi poteší.

Následne si odchytala aj zápas proti Taliansku, s ktorým ste si poradili taktiež vysoko 11:2. Celkovo si si na turnaji udržala úspešnosť zákrokov viac ako 90%. Postúpili ste na MS, ktoré sa budú hrať v decembri vo fínskom Tampere. Ako to celé hodnotíš s odstupom času?

Kvalifikácia sa nám podarila na výbornú. Ukázali sme, že slovenský ženský florbal ide hore a nemienime sa zastaviť. 90% je síce pekné číslo, no ako druhý brankár je jasné, že som chytala ľahšie zápasy, a tým pádom mala menej nebezpečné strely na bránu. Dva góly v sieti ma mrzia, pretože nemuseli byť. Myslím si však, že každý brankár mi dá za pravdu keď poviem, že takéto zápasy, kde nemáme veľa práce, sú nie tak ťažké, ako skôr nepríjemné.

Karolína Krištofová

Do Nitry sa na Vás prišlo počas piatich kvalifikačných zápasov pozrieť až 4233 divákov. Dostáva sa postupne florbal do povedomia ľudí na Slovensku? 

Tu by som rada zdôraznila, že sme prekonali slovenský rekord, kedy nás na zápas s Českom prišlo pozrieť až 1114 divákov. O to viac nás teší, že sme prekonali mužskú reprezentáciu, kde na ich kvalifikačnom zápase so Švajčiarskom bolo 1027 divákov. Taktiež bolo v Nitre celkovo najviac divákov zo všetkých ženských kvalifikácií, ktoré sa v tom čase konali v Poľsku a Lotyšsku. Florbal na Slovensku každým rokom naberá na popularite a nás to samozrejme len a len teší.

Za českým florbalom určite zaostávame

Pred mesiacom sme spoznali rozloženie tímov v skupinách na MS. Súpermi Slovenska budú Američanky, Rusky a Holanďanky. Ako vidíš šance Slovenska?

Zo skupiny chceme určite postúpiť z prvého miesta. Našim cieľom je jednoznačne štvrťfinále.

Navštívila si vďaka florbalu aj iné štáty?

Zatiaľ to bolo len Česko a Poľsko. Tento rok by to ale malo byť Fínsko, a hádam aj Švédsko.

Karolína KrištofováDá sa florbalom na Slovensku uživiť, alebo aj profesionáli majú florbal skôr ako hobby popri práci a škole?

Uživiť florbalom sa na Slovensku určite nedá. Vo väčšine krajín je to rovnako, no v ostatných štátoch, kde berú florbal vážnejšie, majú hráči priaznivejšie podmienky, klub im prispieva na byt, či auto, a taktiež na športové potreby…

Nahlas sa rozpráva o tom, že Slovensko športovo zaostáva či už vo futbale, tak aj v hokeji napríklad za Českou republikou. Je rovnaká situácia aj vo florbale?

Za českým florbalom určite zaostávame, a to nie len herne, ale aj celkovým vnímaním florbalu. V Čechách sa florbal pomaly, ale isto začína brať ako profesionálny šport. Napríklad na nedávnom českom Superfinále bolo cez 11000 fanúšikov a v Švédsku, kde tento šport kraľuje, navštívilo finále cez 13000 divákov.

Slovensko bude organizovať MS žien v roku 2017, potešila ťa táto informácia?

Pred domácim publikom sa nám hrá dobre, takže táto správa ma veľmi potešila. Som rada, že budeme môcť všetkým ukázať, akých úžasných fanúšikov na Slovensku máme.

autor: Patrik Koči   foto: archív Karolína Krištofová

Najbližší zápas WFC

Výsledky SR WFC

12-12-2013 12:00
Dánsko 3 : 4 Slovensko
10-12-2013 18:00
Lotyšsko 3 : 4 Slovensko
09-12-2013 10:00
Slovensko 7 : 2 Austrália
08-12-2013 13:00
Maďarsko 1 : 11 Slovensko
07-12-2013 19:00
Kórea 0 : 13 Slovensko

Posledné odohrané kolo

02-02-2013 16:00
Estónsko 1 : 6 Lotyšsko
02-02-2013 13:00
Taliansko 2 : 12 Dánsko
02-02-2013 10:00
Slovensko 2 : 1 Nemecko

Najbližší hrací deň