Sekcia pripravovaná v spolupráci

s

logo-SO-2010-sk

Logo-reklama

Napísal: Administrator Kategória: vybavenie
Uverejnené 13. máj 2013 Prečítané: 2011x
Vytlačiť

florbal-vybaveni-390x281Široká ponuka obchodov, množstvo modelov a typov florbaliek môžu byť pre začínajúceho hráča ako bludisko. Dnešný článok vám poradí, ako sa v tomto bludisku zorientovať. Jedine potom si budete schopní bez problémov vybrať tú správnu florbalku, s ktorou sa vám bude dobre hrať a ktorá vám dlho vydrží. Aby ste si správne vybrali svoju novú hokejku, potrebujete vedieť, na aké parametre je nutné sa pozerať.

 

Dĺžka florbalovej hokejky
Florbalky sa delia na krátke, stredne dlhé a dlhé. Dĺžku hokejky si vyberajte podľa výšky svojej postavy. Skúsenosť z praxe hovorí, že hokejka aj s nasadenou čepeľou by vám mala siahať k pupku.
- Krátke sú určené najčastejšie pre juniorov a ženy. Rozpätie dĺžok hokejok je medzi 60 až 87 cm. Sú určené pre hráčov s telesnou výškou od 100 do 160 cm.
- Stredne dlhá hokejka vám bude vyhovovať ak je vaša telesná výška v rozmedzí 160 až 190 centimetrov. Dĺžka stredne dlhých florbaliek je medzi 87 až 96 cm.
- Dlhé florblaky využijú len ľudia vyšší ako 190 cm. Dĺžka hokejok pre týchto vysokých hráčov je viac ako 97 cm.

Presnú dĺžku vašej novej hokejky vám pomôže vybrať aj tabuľka na stránkach e-shopu SportObchod.sk

Tvrdosť florbalky alebo tiež shaftu

Čím je hokejka tvrdšia, tým je náročnejšia na ovládanie, pretože je menej pružná. Jej tvrdosť určuje koeficient priehybu celej rukoväte pri zaťažení tridsiatimi kilogramami. Priehyb (flex) sa uvádza v milimetroch a jeho hodnotu nájdete na každej florbalke. Pre začínajúcich hráčov sú vhodné mäkké až stredne tvrdé florbalové hokejky.

- Mäkká s tvrdosťou 31-40 mm je určená technicky založených hráčom, ktorí uprednostňujú prihrávky a strely ťahom. Je taktiež ideálna na zoznámenie sa s florbalom, pre juniorov a aj ženy.
- Stredne tvrdá patrí medzi najviac používané a je ideálna pre útočníkov. Kombinuje v sebe dostatok pružnosti pre jednoduché ovládanie a razantnosť pre tvrdé strely. Tvrdosť týchto florbaliek je medzi 27-30 mm.
- Tvrdá florbalka je určená pre veľmi skúsených turnajových hráčov, respektíve pre obrancov. S ňou budete schopní využívať tvrdé strely príklepom (tzv. golfákom), avšak horšie sa vám s ňou bude ovládať loptička. Tvrdosť týchto florbaliek je 23-26 mm.

Tvrdosť a zahnutie čepele

Tvrdosti čepelí sa v súčasnej dobe už až tak veľmi neriešia. Predtým sa rovnako delili na mäkké, stredne tvrdé a tvrdé. Súčasný trend však uprednostňuje tie stredne tvrdé pre všetky úrovne hráčov. Zahnutie čepele voľte podobne ako pri shafte. Pokiaľ máte pri držaní hokejky ľavú ruku dole, zvoľte ľavé zahnutie čepele. Pokiaľ pravú, tak pravé zahnutie. Čepeľ je možné pomocou fénu ešte dotvarovať podľa individuálnych potrieb hráča.

Materiál tyče (shaftu)

Florbalky sa vyrábajú zo sklolaminátu, kompozitu alebo karbónu. Sklolaminátové tyče patria k tým najzákladnejším a najlacnejším modelom a sú vhodné na zoznámenia sa s florbalom. Tento materiál je ľahký a pevný, ale krehký. Ďalším používaným materiálom florbaliek je kompozit. Ten je vhodný pre juniorov alebo pre príležitostných hráčov a vydrží o niečo viac. Je ľahký a pružný, pre tvrdo hrajúcich florbalistov je však málo odolný. Najviac používaným materiálom je karbón. Ten vyniká odolnosťou a nízkou hmotnosťou, ale taktiež pružnosťou, pomaly starne a dobre tlmí nárazy.

Príklady florbaliek

Mäkká florbalka značky Unihoc
- Pre technicky založených hráčov a mladšie vekové kategórie či ženy

03-florbalka unihoc

 

Stredne tvrdá florbalka od výrobcu Salming
- Na technickú hru, ktorá umožňuje aj tvrdú strelu príklepom, určená je pre pokročilejších hráčov.

03-florbalka-salming-2

 

Veľmi tvrdá turnajová florbalka Salming
- Je určená pre hráčov uprednostňujúcich tvrdú strelu príklepom a vyžaduje vysokú pokročilosť v technike ovládania loptičky.

03-florbalka-salming-tvrda

 

Príklad pre začínajúceho hráča atletickej postavy, vysokého 176 cm: Stredne tvrdá až mäkká florbalová hokejka (29-32 mm) osadená stredne tvrdou čepeľou. Dĺžka hokejky 96 cm, materiál karbón.

Osobné poradenstvo SportObchod.sk
Pokiaľ by ste radšej na výber ideálnej florbalky mali po ruke radu skúseného odborníka, obráťte sa na SportObchod.sk. Tam vám dobre poradia a pomôžu vám vybrať si správnu florbalku, ktorá bude zodpovedať vašej výške, skúsenostiam a štýlu hry. SportObchod.sk nie je len internetový obchod. V Brne a Prahe môžete tiež navštíviť značkové predajne, kde si všetko sami vyskúšate a aj nakúpite.

V ďalšom diele seriálu sa pozrieme na zúbok vybaveniu florbalových brankárov. Tešte sa.