Logo-reklama

Našiel si chybu? Chceš s nami spolupracovať? Chceš nahlásiť mená gólov a asistencii zápasov, ktoré ešte nie sú nahodené a pomôcť tak k vyplneniu kompletnej štatistiky? Alebo si hráč/-ka a chceš si pridať svoju fotku a info o Tebe do našej štatistiky hráčov? Prípadne chcete pridať info o Vašom klube? Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Urobme spolu niečo pre florbal...

WFC 2013 500x250 CZ

Napísal: Administrator Kategória: Zahranicie
Uverejnené 02. august 2012 Prečítané: 1660x
Vytlačiť

olympiadaLetné olympijské hry sa dnes oficiálne začínajú a my sa pozrieme ako to vyzerá s florbalom a jeho umiestnenie medzi oficiálne olympijské športy.

Florbal je kolektívni halový šport podobný pozemnému hokeju. Hrá sa na ihrisku o rozmeroch 40×20 metrov s ľahkou dutou plastovou loptičkou. To je oficiálna definícia športu na cs.wikipedia.org, ktorému sa náš portál venuje od začiatku svojho pôsobenia.

Vznik florbalu siaha do Švédska niekde v 70.-roky 20.storočia. Medzinárodná florbalová federácia IFF (International Floorball Federation) vznikla v roku 1986 a medzi zakladajúce členy patrili Švédsko, Fínsko a Švajčiarsko. V súčasnosti má IFF vyše 50 členov (krajín).

Florbal spravil dôležitý krok k tomu aby sa stal olympijským športom v roku 2008, keď získal uznanie od  Medzinárodného olympijského výboru.  To bol zlom, ktorý znamenal, že sa môže florbal usilovať o zaradenie medzi oficiálne olympijské športy. Programy jednotlivých olympiád sa robia už roky dopredu. A tak sa florbal nestihol dostať na oficiálny list športov pre letnú olympiádu v roku 2016 v brazílskom Riu. Šance pre florbal je o ďalšie štyri roky, ale to musia kompetentní ešte výrazným spôsobom zabojovať o olympiádu v roku 2020.

Pre IFF je dôležité, aby dosiahla čo najväčšiu členskú základňu na piatich kontinentoch.  O tom či florbal bude vybraný zo skupiny športov, ktoré čakajú na oficiálne zaradenie do programu olympiády by sme sa mali dozvedieť v roku 2013. Viacerí  experti si však myslia, že reálna šanca pre florbal sú roky 2024 prípadne 2028.